Under 9s Cricket 2021

bdlogo2

Mick Reeves

Team manager - mobile contact 07761 368008
BDCC U9s 2

Sunday August 15th 2021

Under 9s had a great tournament today at Fishlake. There were 4 teams playing today: Fishlake, Hatfield, Bawtry and Barnby Dun. We were 3rd overall and there was some great cricket from our boys today and lots of fun in between. Some great sportsmanship all round as well.

Sorry we didn't get the team photo before you left Harry but I did get an action shot of you.

Special mention to our very own Jack who got a medal for 'Best Batter' across the teams - well done, Jack, well deserved, and to Franklin who played for Bawtry in the final and helped them towards the win.

Thanks to Michael Reeves for organising it alongside the other teams and umpiring all day, Ben for getting us the team shirts, Fishlake for a great set up for the kids, and of course parents and family for supporting our kids.

Thanks to Gemma Howarth for the report and photos.

BDCC U9s vs Doncaster Town

Well done boys- great win by 10 runs v Doncaster Town!  Scores: Doncaster Town 242 - Barnby Dun 252

Well done, Mick Reeves!

DONCASTER & DISTRICT JUNIOR CRICKET LEAGUE

2021 FIXTURES

 

UNDER 9s East Section

7 Teams…. To play 8 League Games.

May
2nd Sunday  

 

Barnby Dun v Adwick le Street

Bentley Colliery v Fishlake

Hatfield Town v Doncaster Town Blue

7th Friday  

Brodsworth Main v Bentley Colliery

9th Sunday  

Adwick le Street v Hatfield Town

Fishlake v Doncaster Town Blue

16th Sunday Doncaster Town Blue v Barnby Dun

 

Cup 1st Round:

A              Sprotbrough v Goole Town

B              Bawtry v Tickhill

C              Warmsworth v Hatfield Town

D              Fishlake v Bentley Colliery

E               Doncaster Town Red v Adwick le Street (Rest: Byes)

23rd Sunday  

Barnby Dun v Brodsworth Main

Bentley Colliery v Adwick le Street

Hatfield Town v Fishlake

 

28th Friday Brodsworth Main v Fishlake
30th Sunday  

Barnby Dun v Doncaster Town Blue

Bentley Colliery v Hatfield Town

June
6th Sunday Cup Quarter Finals:

F               B v A

G              Doncaster Town Blue v C

H              E v D

I                 Brodsworth Main v Barnby Dun Fri 4th

11th Friday Brodsworth Main v Hatfield Town
13th Sunday  

Adwick le Street v Doncaster Town Blue

Barnby Dun v Bentley Colliery

20th Sunday  

Cup Semi Finals:

F v H G v I

Supplementary Cup Quarter Finals: J          Loser of A v Loser of E

27th Sunday  

Adwick le Street v Brodsworth Main

Doncaster Town Blue v Bentley Colliery

Fishlake v Barnby Dun

July
4th Sunday  

Doncaster Town Blue v Brodsworth Main

Fishlake v Adwick le Street

Hatfield Town v Barnby Dun

11th Sunday  

CUP FINAL

@ Brodsworth Main CC 10am Start

Supplementary Cup Semi Finals:

Loser of B v Loser of D Loser of C v J

 

18th Sunday Adwick le Street v Bentley Colliery

Brodsworth Main v Barnby Dun

Fishlake v Hatfield Town

23rd Friday  

SUPPLEMENTARY CUP FINAL

@ Bentley Colliery CC, 6pm Start

25th Sunday  

Bentley Colliery v Brodsworth Main

Doncaster Town Blue v Fishlake

Hatfield Town v Adwick le Street

Date to be Arranged  

CHAMPIONSHIP FINAL

Winner of East v Winner of West

 

Proud to be part of