150badge

Under 11s Cricket 2021

bdlogo2

Keeley White

Team co-ordinator - mobile contact 07305 801913
U11s August 2

 

Wednesday 18th August 2021

Another great effort for our Under 11s tonight. Last game of season and went out in style with our highest score of season. Well done to you all for a fantastic season you have done us all proud especially me and Ben Salter and I will miss our games.

Look out for lots of fun during the winter and a big thank you to all the parents for your support and help especially Brett Morton, Dennis White for helping with umpiring and coaching, Jean Salter for sorting out the refreshments, Zoe Whitnall and Gemma Howarth for scoring.

Finally thank you Matthew Pinder from Frickley for a great game tonight your players are a credit to you.

Barnby Dun CC run two U11s teams in the Doncaster & District Junior Cricket League

U11s Softball League team and U11s Hardball East League team.


U11s Softball League teams:

Adwick le Street
Barnby Dun
Brodsworth Main
Hatfield Town
Fishlake

Each team plays every other team home & away = 8 games during the season.


U11s Hardball East League teams:

Adwick le Street
Barnby Dun
Doncaster Town Red
Fishlake
Sprotbrough

Each team plays every other team home & away = 8 games during the season.

 

UNDER 11s Hardball

9 Teams…. To play each other once.

May
5th Wednesday  

Cup 1st Round:

Tickhill Blue v Tickhill Red (Rest: Byes)

7th Friday  

Adwick le Street v Sprotbrough

9th Sunday  

 

Doncaster Town v Barnby Dun

Fishlake v Bawtry

Tickhill Red v Warmsworth

 

12th Wednesday

 

Tickhill Blue v Fishlake

 

14th Friday

 

Bawtry v Adwick le Street

 

16th Sunday

 

Sprotbrough v Tickhill Red

Warmsworth v Doncaster Town

 

21st Friday

 

Adwick le Street v Tickhill Blue

23rd Sunday  

 

Barnby Dun v Warmsworth

Doncaster Town v Sprotbrough

Tickhill Red v Bawtry

 

26th Wednesday

T

Tickhill Blue v Tickhill Red

 

28th Friday

 

Bawtry v Doncaster Town

30th Sunday  

Fishlake v Adwick le Street

Sprotbrough v Barnby Dun

June
6th Sunday Cup Quarter Finals:

A              Bawtry v Doncaster Town Fri 4th

B              Barnby Dun v Tickhill Blue/Tickhill Red

C              Fishlake v Adwick le Street

D              Warmsworth v Sprotbrough

 

9th Wednesday Tickhill Blue v Doncaster Town
 

11th Friday

 

Bawtry v Barnby Dun

13th Sunday  

Fishlake v Tickhill Red

Sprotbrough v Warmsworth

16th Wednesday  

Supplementary Cup 1st Round:

E          Tickhill Blue/Tickhill Red v Loser A

20th Sunday  

 

Barnby Dun v Tickhill Blue

Doncaster Town v Fishlake

Tickhill Red v Adwick le Street

Warmsworth v Bawtry

27th Sunday  

Cup Semi Finals:

B v A D v C

Supplementary Cup Semi Finals:

Loser of B v Loser of E

Loser of D v Loser of C

July
2nd Friday  

Adwick le Street v Doncaster Town

Bawtry v Sprotbrough

4th Sunday  

Barnby Dun v Fishlake

Warmsworth v Tickhill Blue

 

9th Friday CUP FINAL

@ Bentley Colliery CC, 6pm Start

11th Sunday  

Barnby Dun v Adwick le Street

Doncaster Town v Tickhill Red

Sprotbrough v Tickhill Blue

Warmsworth v Fishlake

16th Friday  

SUPPLEMENTARY CUP FINAL

@ Bentley Colliery CC, 6pm Start

18th Sunday  

Fishlake v Sprotbrough

Tickhill Red v Barnby Dun

21st Wednesday  

Tickhill Blue v Bawtry

23rd Friday  

Adwick le Street v Warmsworth

Proud to be part of